Tavla Stratejileri

Tavla oyunu bir yarıştır, kim önce pullarını toplarsa o kazanıyor.
Tavla oyunun içerisinde her zarda duruma göre 3 stratejiden birini seçeceksiniz:

Tavla oyunu ileredikçe 5 farklı durum gelişebilir bunlar:

Çok ileridesiniz

Rakibinize göre çok ilerideyseniz, ondan uzak durup teması keserek biran önce pullarınızı evinize toplamaya çalışın.
Kaç stratejisi

Hücum Oyunu

Oyunun başında rakibinizi vurup evinizde kapı yapabiliryorsanız, hedefiniz onu sürekli vurup daha çok kapı yapıp safa dışı bırakmaktır.
Saldır stratejisi. Hücum Oyunu.
Bu oyunu oynamak zevkli fakat çok fazla böyle bir durum ortaya çıkmıyor biraz oyunun başında sizin iyi zar atmanız ve rakibinizin kötü zar atmasına bağlı. Ancak ondan sonra doğru stratejiyi uygulayarak mars yapma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Hapis

Rakibinizin geçemeyeceği ard arda 4,5 veya 6 kapılı bir kapalı saha yaratabilirseniz, o sizi beklemek durumunda kalacak.
Bu kapalı saha yaratmak için yapmak istediğiniz kapıya bilerek açık vererek yatmak gerekebilir ve rakıp hemen kapalı sahanın önünde kaçmak için bekliyorsa, onu oradan vurmak gerekiyor.

Bekleme Oyunu

Oyunun ortasında gelişen bir durumdur, kim orta sahada kapısını bozmak durumunda kalırsa o vurulma ve oynu kaybetme riskine giriyor.
Kaç ve Saldır stratejisinin kombinasyonu. Tavlada sıkça ortaya çıkan bir durum nasıl bir strateji uygulayacağınız önemli: Bekleme Oyunu.

Geriden kazanmak

Rakip sizi birkaç defa vurduysa ve onun evinde 2 kapı yapabildiyseniz artık onun açığını bekleyip, vurup ve hapis edecekseniz.
En zevkli ve en zor oynanabilen strateji.
Asla koşarak kazanmaya çalışmıyorsunuz çünkü zaten çok geridesiniz, bekleyip rakibinin açığını yakalayıp hapis etmeye çalışacaksınız.
Saldır ve Hapıs stratejisinin kombinasyonu.